Překvapení? Inu nedivím se, není to v souvislosti s ThatQuizem příliš často zmiňovaná funkce. A že to aplikace umí, to bylo kdysi velkým objevem i pro mě. Vlastně to od ThatQuizu ani nečekáte. Jeho síla je jinde. V generovaní příkladů, z kterých máte možnost rychle vytvořit různě obtížné testy a ty si nechat automaticky opravovat. Následné získání zpětné vazby a možnost zaměřit se na věci, které dělaly v testech problém, to je pak pomyslnou třešničkou na dortu. Ale o tom všem už jsem tady psal, takže zpět k tématu…

Popravdě, moc chuti jsem do psaní tohohle článku neměl. Stále jsem to odkládal a posouval, soustředil se na jiné věci (a že jich teď díky koronaviru je kopec). Jednak jsem se domníval, že pro úplné začátečníky to není zase tak nutné a atraktivní téma a za druhé, žil jsem v domnění, že ti pokročilejší to znají a bylo by to tedy zbytečné nošení dříví do lesa. Tento týden jsem se ale zúčastnil několika zajímavých workshopů a musím chtě nechtě přiznat, že jsem se v obou pohledech mýlil. I tohle, v pořadí čtvrté povídání o ThatQuizu, je důležité a stojí za to ho pro všechny lačné kantory dopsat. 

Nicméně nečekejte žádné zázraky.  Vytváření vlastních testů sice aplikace opravdu umí, ale není to nic extra uživatelsky komfortního, neumí to žádné zázraky a graficky je to… No prostě „thatquizovské“. Což není samozřejmě vůbec chyba. Silné stránky je totiž třeba (stejně jako v případě automatického generovaní příkladů) opět vidět jinde.

Takže jak na to?

K vlastním výtvorům a jejich tvorbě se dostanete přes trochu nenápadnou sekci OTHER TEST (viz hlavní obrázek výše) a kliknutím na položku DESIGN. Kromě ní zde najdete ještě BROWSE (pro procházení materiálů, které vytvořili kolegové z celého světa) a SHARE (pro správu sdílení svých materiálů). Těm se ale věnovat nebudeme…

Po kliknutí na DESIGN se objeví následující obrazovka (samozřejmě bez  vytvořených testů). 😎

Máme na výběr ze tří jakýchsi „stylů“ (červeně zvýrazněná oblast). MATCHING, QUESTIONSSLIDES. To pojmenování je pro mě trochu matoucí, ale nejsem angličtinář, takže se zřejmě není čemu divit. 😇 V každém případě se od sebe aktivity dost liší, takže si je pojďme popsat.

1 MATCHING pro vás bude asi tak trochu překvapením. A příjemným. Čili je dost možné, že tuhle možnost budete hodně využívat. 🙃 Jednoduše proto, že ji budete mít vždy rychle připravenou. Prostě aktivita v duchu ThatQuizu jak vyšitá. A cože to umí? Představte si klasické přiřazování nějakých dvojic pojmů k sobě. Zde máte možnost si vytvořit v jednom kvízu deset různých „přiřazovaček“ (tady nazvaných GROUP) s maximálně deseti dvojicemi. Každé GROUP lze přidat obrázek do zadání, což může být fajn (dějepis, zeměpis, přírodopis…). Jak vypadá obrazovka při zadávání otázek v jednotlivých případech můžete vidět na obrázcích níže. Takto vzniklé zkušební DEMO 🐠 si pak můžete „naostro“ projít kliknutím na předchozí rybičku a žlutý nápis.

2 QUESTIONS naopak překvapením nebudou. Jde o klasické testovací otázky, jaké znáte ze samotného ThatQuizu nebo i z jiných aplikací. Máte na výběr z několika variant, přičemž u každé z nich je volitelně možné zadání doprovázet obrázkem. Ten se vkládá trochu skrytě přes nenápadné „íčko“ vedle každé otázky (červeně zvýrazněná oblast vedle otázek).

Otázky lze pro testování nechat náhodně míchat (fialové zvýraznění), lze ignorovat rozdíl mezi velkými a malými písmenky, případně chybějící diakritiku (zelené zvýraznění). Pokud chcete mít větší kontrolu nad samotným zadáváním, doporučuji zatrhnout EXPAND (červeně zvýrazněno vlevo nahoře). Následně se objeví otázky v podobě, jakou vidíte na obrázku níže.

Samozřejmostí jsou jednoslovní odpovědi (konkrétní slovo nebo číslo), výběr správné odpovědi z několika možností, výběr více správných odpovědí a v neposlední řadě i otevřená otázka (což je takový trochu divný doplněk, protože nejde nijak ohodnotit – na druhou stranu to může dobře posloužit např. k reflexi).

Pokud chcete vidět test z pohledu žáka, můžete si mnou vytvořené DEMO 🐠  zase „naostro“ projít kliknutím na rybičku a žlutý nápis.

3 Poslední možnost, SLIDES, je na popsání nejsložitější… A vlastně i na vytváření… Jak už název asi trošku evokuje, jde opravdu o jakousi prezentaci. Možná s trochou nadsázky bych dokonce mohl říct prezentaci „interaktivní“.

V podstatě vytváříte snímky, do kterých můžete zakomponovat naprosto všechno z toho, co bylo zmíněno v předchozím bodu (zeleně zvýrazněná oblast na obrázku). Čili si můžete např. vytvořit snímky, ve kterých budou žáci vybírat z několika možností, kde bude více správných odpovědí, kde budou doplňovat konkrétní slova (čísla) atp. Vše je možné doplnit naimportovanými obrázky nebo dokreslenými útvary s pomocí nástrojů, které jsou zde k dispozici (červená oblast). Navíc je zde pěkný bonus v podobě přiřazování „kartiček s pojmy“ na určené místo (stačí jen textu určit, že jde o odpověď typu IDENTIFICATION).

Ovládání a vytváření je poněkud kostrbaté, ale dá se na něj zvyknout. Zapomeňte však na nějaké vizuálně úžasné prezentace. Tady jde především o něco jiného – aplikace vám umožní vytvářet své vlastní testy a přitom vám poskytne všechny výhody ThatQuizu. Grafická stránka byla jednoduše odsunuta na úplně vedlejší kolej. Abych řekl pravdu, nijak extra mi to nevadí…

Možná bude lepší opět mrknout z pohledu žáka na mnou vytvořené DEMO 🐠 a „naostro“ si ho projít (kliknutím na rybičku a žlutý nápis). A podívat se níže na zadání jednotlivých snímků.

Všechny takto vytvořené testy jdou ukládat do adresářů (například podle tříd nebo témat), vzájemně spojovat (kombinovat), tisknout… A co je nejdůležitější, přiřadit nějaké konkrétní třídě (v základním přehledu tlačítkem ASSIGN). Jedině tak se test dostane k žákům (ať už na trénování nebo na ostré zkoušení) a vy jako kantor můžete využít všech vymožeností, o kterých jsem psal v předchozích dílech.

A to je všechno...

Pokud jste dočetli až sem, gratuluji. Podle mě jste získali přehled o všem, co ThatQuiz umí. Kromě pasivního (což není nic špatného, naopak je to skvělý nástroj) generování různých testů máte od této chvíle možnost aktivně vytvářet i své vlastní testové kompilace. A to je přece bomba! 😉 Je to trochu neohrabané, možná místy i krkolomné, souhlasím. ThatQuiz vám to ale vynahradí tím, že vám vše vyhodnotí, poskytne zpětnou vazbu o (ne)zvládnutém učivu, uchová přehledně komplexní výsledky za celou třídu a ještě umožní nekonečné trénování tak, aby následné ostré testy žáci zvládli. A o to by nám mělo jít především…

ThatQuiz
Předchozí díly

COŽ TAKHLE DÁT SI THATQUIZ II.

...druhé ze série povídání o aplikaci ThatQuiz aneb jak na registraci a vytvoření učitelského účtu.

POKRAČOVAT ►

COŽ TAKHLE DÁT SI THATQUIZ III.

...třetí ze série povídání o aplikaci ThatQuiz, tentokráte zaměřené na zpětnou vazbu.

POKRAČOVAT ►

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *