Jenže ThatQuiz toho umí z pohledu kantora podstatně víc. V předchozím příspěvku jsme se s ním opravdu jen lehce seznamovali a šlo nám o jeho rychlé nastavení a využití v hodině (třeba na tabletech, mobilech…). Dnes uděláme další krůček k tomu, abychom ho mohli využívat na trochu sofistikovanější věci. Třeba na to, jak nám aplikace může pomoci se získáváním důležité zpětné vazby, jak díky ní odhalit problematické a ještě ne úplně zažité části učiva atp. Ale o tom všem si budeme více konkrétně povídat až příště. 🙃 Teď si nejdříve na to musíme „připravit půdu“. Takže připraveni? Jdeme na věc…

V hlavní roli REGISTRACE

Abyste se dostali ke všem těm „vymazleným thatquizovinám“, musíte se (jako učitel) nejdříve registrovat. To provedete hned na úvodní stránce (vpravo úplně nahoře) kliknutím na šedé nenápadné CREATE AN ACCOUNT. Na stejném místě se budete následně vždy přihlašovat, tentokráte už jen zadání LOGINuHESLA.

Objeví se před vámi jednoduchý formulář, ve kterém je třeba zadat pár těch nejzákladnějších osobních údajů a to je vše. Gratuluji, kantorský účet máte během okamžiku vytvořen. Ani to nebolelo, že? To ale samozřejmě není vše. Máme sice učitelský účet, ale nic jiného. Pro smysluplnou práci by se nám hodily i jiné věci, třeba třídy se seznamy žáku apod.

S TŘÍDOU to půjde lépe

A ThatQuiz to tak nějak tuší, takže vás okamžitě přesměruje na stránku pro vytvoření TŘÍDY (CLASS REGISTRATION). To je druhá věc, která je logicky nutná, abyste mohli mít přístup k pokročilejším funkcím. Začnete názvem třídy (CLASS NAME), který by měl být jedinečný a hlavně srozumitelný. 

Následně je třeba do třídy zadat studenty (žáky). To je možné v podstatě dvěma způsoby (RUČNĚ × IMPORTEM). Ani jedna metoda není úplně pohodlná (i ten import je tak trochu krkolomný), ale na druhou stranu nutno dodat, že obě jsou spolehlivé a pokud už tam ty žáky jednou dostanete, máte vyhráno. Takže jak to funguje?

Ručně

Importem

Jakmile si na začátku přidáte všechny třídy (samozřejmě je lze založit i dodatečně kdykoliv později), je potřeba se podívat do jejich nastavení. V něm se totiž skrývá několik důležitých funkcionalit. 

Z nabídky CLASSES (třídy) vyberte třídu, kterou chcete upravovat a poté stačí už jen kliknout na EDIT CLASS. Objeví se obrazovka (viz obrázek vlevo) a na ní největší část zabírá seznam všech žáků patřících do dané třídy (a informací, kolik testů kdo už absolvoval – sloupeček GRADES). Pokud vám v průběhu roku dorazí nový žák, stačí ho zde doplnit do prázdných políček nebo kliknout na ADD MORE. Stejně tak zde lze snadno měnit hesla žáků…

Jak na nastavení u třídy

Seznam žáků je prima věc, ale kvůli němu na tyhle stránky většinou nezabloudíte (nastavíte ho na začátku a pak už do něj není třeba moc zasahovat).  Co je zde ale mnohem důležitější, to jsou nastavení nad seznamem. Pro lepší přehlednost jsem je rozdělil do tří barevných bloků. Pojďme si je tedy popsat.

1 Na první pohled vás možná trochu vyděsí ten úvodní šíleně dlouhý řádek se zcela jistě nezapamatovatelnou adresou. Je to vlastně odkaz na jakýsi „startovní web“ třídy. Pokud jej někde umístíte (nebo na něj odkážete např. v zadání DÚ), žákům stačí vždy kliknout právě na něj a dostanou se tak na jedno kliknutí ke všem úkolům a testům, která mají splnit (které jste jim přidělili).

Jak taková startovní stránka třídy vypadá vidíte na obrázku níže. Je na ní název třídy (KANTOŘINA-MA-2026), seznam všech žáků a potom ještě dva více či méně nápadné volitelné prvky. Tím prvním (nenápadným) je text pod názvem třídy – ten si můžete definovat kliknutím na PAGE TEXT v červeném obdélníčku na úvodní stránce. Tím druhým a mnohem nápadnějším prvkem může být obrázek (třeba logo školy, fotka třídy…). Do stránky ho vložíte přes nápis IMAGE na stejném místě jako předchozí prvek.

2 Modrý blok obsahuje tři důležité volby nastavení. Ty souvisí se zabezpečením na startovní stránce třídy a vlastně nejen s tam – i s přístupem jednotlivých žáků k přiděleným úkolům (testům).

Pokud „nezatrhnete“ první volbu (HOME PAGE WITH PASSWORDS), na startovní stránce třídy (viz dynamický obrázek níže, kde pohybem dělící čáry do stran měníte pohled na situaci s vyžadováním hesla a bez něj) nebudou požadována od žáků hesla. Tzn. kdokoliv může kliknout na kohokoliv a dostane se k jeho úkolům a přiděleným testům (může je za něj i vyplňovat). A to rozhodně není doporučováno. Jak vypadá stránka žáka po zadání hesla je vidět opět na obrázku (Břeťa vidí, že má dělat ještě jeden test)…

Druhý zaškrtávací čtvereček (REQUIRE PASSWORDS FOR ALL CLASS TESTS) má podobnou funkci. Pokud zadáte žákům odkaz přímo na nějaký test (což může být někdy rychlejší než chodit přes „startovní stránku třídy“), bude po nich vyžadováno před spuštěním testu opět jejich heslo. A nikdo jiný ten daný úkol bez hesla neabsolvuje.

Třetí a poslední položku (STUDENTS CAN REVIEW GRADES) já osobně vůbec nepoužívám, takže mi popis jejího významu nepřísluší. Aktivováním této volby by studenti měli mít možnost vyjádřit se k hodnocení. Ale jak a kde, to opravdu nevím…

3 Předchozí dva body jsou důležité hlavně v momentě, kdy budete používat webové rozhraní ThatQuizu. Poslední (třetí) blok se týká spárování studentů s mobilní aplikací přes vygenerované jedinečné QR kódy. Pokud budete třeba používat ThatQuiz ve svých hodinách ve škole (ať už na školních tabletech nebo si ho nainstalují žáci na svoje zařízeních), nemusí se potom starat o heslo apod. Žák prostě vezme do ruky tablet (mobil), spustí ThatQuiz a aplikace ví, že je to zrovna on a které testy a úkoly jsou mu přidělené. To vše za předpokladu, že dotyčný žák používá vždy jedno a to samé zařízení.

A co nastavení učitelského účtu?

Pokud budete chtít cokoliv měnit u svého učitelského účtu, provedete to kliknutím na ACCOUNT INFO vlevo dole na hlavní stránce. Asi nemá smysl popisovat jednotlivé položky, protože se jedná o pochopitelné věci. Jen upozorním na položku LOGIN (E-MAIL) vpravo nahoře, který zde v případě nutnosti i lehce změníte. No a pokud byste už třeba nechtěli ThatQuiz nikdy použít, smazat účet lze opět velmi jednoduše „zatrhnutím čtverečku“ uprostřed dole. Následně máte ještě 45 dní na to, abyste si vše rozmysleli…

Závěr

No a to je k nastavení ThatQuizu zhruba vše. Vzali jsme to možná zbytečně podrobně, ale třeba to někomu pomůže s první orientací. Hlavně se ThatQuizu nesmíte bát! Ono to možná vypadá z obrázků  a popisků všelijak, někdy je to trošku kostrbatější, ale většina věcí vám půjde celkem intuitivně a tudíž rychle. Víte jak to je, teorie je jedna věc a praxe druhá…  😉

ThatQuiz
Další díly

COŽ TAKHLE DÁT SI THATQUIZ I.

...první ze série povídání o aplikaci ThatQuiz. Jak ji rychle a (skoro) bez velkého úsilí použít.

POKRAČOVAT ►

COŽ TAKHLE DÁT SI THATQUIZ III.

...třetí ze série povídání o aplikaci ThatQuiz, tentokráte zaměřené na zpětnou vazbu.

POKRAČOVAT ►

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *