Kdo tyhle webové stránky trochu sleduje, možná mu právě v tuto chvíli někde v hlavě začal hlodat malý červíček pochybnosti – vždyť tohle já už někde slyšel! Jasně, že slyšel… 😉 Možná i vícekrát. Minimálně však přímo ode mě, protože zhruba před rokem a půl jsem na tohle téma uveřejnil tady na Kantořině první článek. No a protože čas tak nějak pořád někam spěchá a rok a půl je opravdu dlouhá doba, rozhodl jsem se na stejné téma podívat i tentokrát. Formou jakéhosi volného pokračování.

Než se ale pustím do avizovaného nového výčtu webů, kde lze hledat zajímavé „pictures“ (ikony, obrázky, fotografie, kresby…), dovolím si upozornit na předchozí článek (1. díl).

Nebojte se k němu vrátit. On je totiž stále dost aktuální. 😊 Nejen doporučovanými weby (opravdu se všechny drží a jsou k našim účelům velmi dobře využitelné), ale zvláště pak připomenutím si, proč je vyhledávání přes strýčka Google nebo jeho bráchu Bing mnohdy poněkud problematické (to najdete na začátku i ke konci zmiňovaného 1. dílu).

No a teď už pojďme na „novinky“…

Kde vzít obrázky a „nekrást“ I.

...první, rok a půl staré (prosinec 2022), povídání o tom, kde lze najít obrázky využitelné ve školním prostředí.

POKRAČOVAT ►

Kam tedy „šáhnout“ (podruhé)

Asi bych to dělat nemusel, ale přece jen to raději připomenu. U všech zmiňovaných webů funguje vyhledávací řádek (většinou se symbolem lupy), do kterého stačí zadat jedno-dvě-tři… klíčová slova a o zbytek se postará vyhledávací algoritmus. Pokud budete chtít mít nad vyhledáváním ještě více kontroly, omezte vyhledávání na požadovaný typ souboru (ilustrace, vektorový obrázek, fotka…) nebo využijte kategorie či tzv. TAGY (štítky).

Další důležitá věc. To, že na webech najdete spousty obrázků zdarma je kompenzováno všudypřítomnou (a někdy dost otravnou) reklamou. Přece jen, provoz takového webu něco stojí a z něčeho se platit musí. Čili dávejte velký pozor, na co a kde klikáte. Pokud to po vás najednou bude chtít něco platit, registrovat se nebo se k něčemu přihlásit, pravděpodobně jste klikli právě na placenou reklamu a jste na jiných stránkách…

No a poslední moje doporučení – jako obvykle platí, že s angličtinou jde všechno lépe. Takže otevřít druhý panel s překladačem (např. DEEPL 🔎) a hurá do vyhledávání…

Vektorové obrázky s úplně tou nejlepší licencí CC0 (můžete si s nimi dělat cokoliv). Navíc na tomto webu najdete i jednoduchý generátor a editor souborů SVG.

Spousta zajímavých ikon a ilustrací ve formátu PNG i SVG. Podrobnosti o používání najdete tady.

Bezplatné a neomezené stahování PNG obrázků s průhledným pozadím. Různé rámečky, symboly, prvky do pracovních listů…

Další dávka nápaditých a pro nekomerční využití volně dostupných PNG. 

Opět vektorové obrázky s úplně tou nejlepší licencí CC0 (můžete si s nimi dělat cokoliv). Podrobnosti o používání najdete tady.

Bezplatné a přizpůsobitelné ilustrace (PNG i SVG) pro jakýkoliv projekt od FREEPIK. Pro osobní i komerční využití, nutné uvádět zdroj.

Prý největší světová knihovna průhledných log a jejich šablon ve vektorovém formátu (.EPS, .SVG, .AI, .CDR). Vše ke stažení zdarma. 

Kliparty, obrázky, prvky do prezentace, mapy atd. Vše pod patronací University of South Florida. Každá ilustrace je dodávána s výběrem velikosti obrázku a také s kompletními zdrojovými informacemi pro správné citace ve školních projektech. Podrobnosti o licenci najdete tady.

Fotky, vektorové grafiky a videa zdarma od firmy Adobe (jen je nutná registrace, ale vzhledem k vysoké kvalitě všech médií doporučuji). Podrobnosti o podmínkách používání najdete tady.

Zajímavé a kvalitní fotografie generované umělou inteligencí pod licencí Public Domain (můžete si s nimi dělat cokoliv, není vyžadováno ani uvedení zdroje).

Bonusy

Nástroj od firmy Google využívající strojové učení. S obrázky mu musíte trochu pomoci – začnete kreslit a aplikace vám sama začne navrhovat, co byste asi tak mohli chtít za vektorový obrázek. Pak už stačí jen vybrat ten pravý, upravit dle libosti (zvětšit, zmenšit, přebarvit…) a uložit.

Tyto webové stránky nabízejí hudbu vygenerovanou umělou inteligencí. Hudbu můžete bez omezení používat, sdílet a upravovat pro osobní i komerční účely.

Obrovská sbírka ikon a nálepek (stickers) využitelných pro pracovní listy, na web školy atd.. Vše zdarma ve formátech PNG (placené pak i ve formátech SVG, EPS, PSD a CSS).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *