Není to tak dlouho, co jsem tu psal o prohlížeči Opera a některých jeho šikovných funkcích. Opera je fajn, stejně jako některé další alternativy. V mnoha ohledech jsou tyto prohlížeče progresivní, nápadité a nebojí se zkoušet nové věci. Ale co naplat, náporu takových gigantů jako je Google nebo Microsoft není vůbec snadné odolávat a tím pádem je to s jejich větším rozšířením malinko problém. Směr prostě určují jiní…

I já čím dál více tíhnu k jiným prohlížečům, hlavně k Chromu. Pro mě má ale jeho používání větší smysl z jiného důvodu. Naše škola „jede“ už nějaký ten rok na G Suite for Education (alternativa Office 365 od Microsoftu) a propojení s Chromem mi tak umožňuje využívat „gůglovský“ ekosystém zase o kousek smysluplněji. Jednoduše proto, že je vše od jedné firmy…

No a jak jsem si tak zvykal na pracovní využívání Chromu, postupně jsem na něj přešel i ve svém soukromí. Gmail, Kalendář, Disk…vše je docela dost návykové, navíc dobře funkční napříč platformami. A najednou se člověku moc nechce „trápit se“ v jiném prostředí – v jiném prohlížeči.

Jenže s tím zároveň vyvstal trošičku problém. Pracovní versus osobní potřeby. Najednou jsem měl Chrome plný stránek, které jsem potřeboval mít otevřené i příště. Část pracovních, část osobních. Co to udělalo s prostředím (a uživatelským komfortem) je asi jasné. Změnilo se v nepřehlednou změť různých karet, kde jsem leckdy ani napoprvé nedokázal trefit tu správnou záložku, kterou jsem zrovna hledal a potřeboval. Nic moc pohodlného. A to nemluvím o neustálé nutnosti se přehlašovat z jednoho Google účtu na druhý, když jsem chtěl třeba mrknout na soukromou poštu a měl zrovna přihlášený pracovní účet.

Nepřehledné prostředí prohlížeče Chrome s mnoha otevřenými panely.

Naštěstí z toho vedla docela snadná cesta. 🙃 Náhoda tomu chtěla a zrovna když jsem to začal více řešit, na jednom webináři padla krátká zmínka o možnosti využívat u prohlížeče Chrome PROFILY. Já o nich (je mi záhadou proč) do té chvíle neslyšel, takže to pro mě byl objev s velkým ‚O‘. Ale bylo to přesně to, co jsem potřeboval a co mi vytrhlo pověstný trn z paty. A protože by se to možná mohlo hodit i někomu dalšímu, níže je postup ‚Jak na to‚.

Princip je jednoduchý. Mít pohromadě věci, které spolu souvisí a naopak, oddělit od sebe věci, které by si navzájem překážely. Takže jak se na ty profily dostanete?

Otevřete si prohlížeč Chrome a kliknutím na ikonku v pravém horním rohu prohlížeče vedle tří svislých teček (v obrázku označeno ) se otevře nabídka s profily. POZOR: NESPLÉST SI S IKONKOU POD LIŠTOU SE ZÁLOŽKAMI (s tou, co je o něco níže)! Nyní na konci nabídky kliknete na PŘIDAT (označeno ) a zadáním nějakého Jména v následujícím panelu si vytvoříte profil (třeba Pracovní).

Jakmile kliknutím na tlačítko PŘIDAT vše potvrdíte, otevře nové okno s novým profilem. Nyní je třeba ještě spojit svůj nový profil se svým příslušným Google účtem a zapnout synchronizaci. To můžete provést např. přes velké modré tlačítko ZAČÍNÁME, kterým se spustí krátký průvodce (nebo se můžete rovnou přihlásit k účtu bez průvodce kliknutím na odkaz pod tímto tlačítkem). Podařilo se? Super! Od toho okamžiku si Chrome v tomto profilu pamatuje vše, co souvisí se synchronizovaným účtem a co považujete za nutné (hesla, záložky, otevřené stránky, historii, doplňky v prohlížeči…). 

No a protože zůstat u jednoho profilu nemá moc smysl, stejně můžete postupovat s Osobním profilem atp. A takových profilů si můžete vytvořit kolik jen potřebujete. Orientace v profilech je pak jednoduchá. V jakém se momentálně nacházíte poznáte podle ikonky nebo po kliknutí na ni podle identifikační oranžové oblasti .

Jsou PROFILY pro vás?

Dobrá otázka, kterou je třeba si položit hned na začátku. Pokud máte více účtů na Googlu (Gmailu), můžou být pro vás PROFILY tím pravým pomocníkem v organizaci a uspořádání věcí v prohlížeči. Můžete díky nim totiž mít od sebe oddělené vše, co spolu nesouvisí (Práce × Zábava ×…). Chcete pracovat, pak jednoduše kliknete na svůj pracovní profil a otevře se okno prohlížeče s pracovním e-mailem, kalendářem, intranetem školy (firmy) atd. Přestali jste s prací a chcete si vyřídit soukromé e-maily, mrknout na sportovní výsledky, oblíbený pořad, Facebook atd.? Jedním kliknutím si aktivujete soukromý profil a vše máte během okamžiku před očima. Bez účtů u Googlu ale samozřejmě použití profilů ztrácí smyslChrome nebude mít totiž možnost si svoji činnost synchronizovat a tím pádem nebude ani co by si měl pamatovat pro příště…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *