Hned na začátku upozorním, že se v tomto článečku nebudu věnovat detailně autorským právům (ač by to určitě nebylo na škodu a možná by se toho aspoň lehce dotknout chtělo). Jen v této souvislosti připomenu jednu (snad) všeobecně známou věc – všechno na co při svém brouzdání na internetu narazíme nějak souvisí s autorskými právy. A tudíž by nás vždy měla zajímat licence, pod kterou autor umožňuje s danou věcí zacházet. Pokud se chcete na tohle téma dozvědět víc (a stojí to určitě za to), odkážu vás na mnohem povolanější experty, např. VÁCLAVA MANĚNU 🔎 a zejména jeho podcasty…

Kam tedy „šáhnout“?

Nejlepším řešením je mít obrázky vlastní. Je ale jasné, že tenhle přepych si může dovolit málokdo a ne vždy. U kreslených obrázků je to ještě možné a občas i reálné, u fotografií například už nikoliv. A právě tady přichází na řadu téměř všemocný pomocník internet. Vyhledá nám jakýkoliv obrázek během vteřiny a když k tomu dáme slovíčko ‚zdarma‚, tak přece už nic nemusíme řešit. Nebo ne?

No, asi přijde na řadu zklamání, protože tady platí to „Nebo ne!“ Pokud se totiž chci vyhnout problémům, je dobré se podívat minimálně na licenci (jestli umožňuje to, co s obrázkem chci dělat – jen převzít, upravovat, šířit, komerčně využít…) a na způsob citace (jestli je třeba uvést autora, jestli ho nemusím dokonce kontaktovat, zda-li musím uvést odkud jsem obrázek převzal…).

Jak vidno, není toho málo, co je potřeba sledovat. Naštěstí jsou tu specializované weby, které nám dokáží v tomto práci hodně usnadnit. Díky nim u obrázků hned vidíme licenci a dokonce nám vygenerují i citaci, kterou stačí jen zkopírovat a k obrázku přihodit. A o kterých webech že to mluvím? Těch možností je vícero, já zde uvedu svoji oblíbenou „desítku“…

V mém případě asi nejpoužívanější zdroj. Podrobnosti o používání najdete tady.

Velká databáze zdarma dostupných fotek ve vysokém rozlišení. Podrobnosti o používání jsou tady.

Jedna z největších fotobank s obrázky. Podrobnosti o používání najdete tady.

Registrací získáte 10 stažení (jinak jsou možné jen tři) denně. Podrobnosti o používání najdete tady.

Jedna z nejnavštěvovanějších fotobank. Podrobnosti o používání najdete tady.

Jedna z největších fotobank. Je nutná registrace. Podrobnosti o používání najdete tady.

Spousta pěkných obrázků, všechny pod licenci CC0. Podrobnosti o používání najdete tady.

Pokud vám jde víc o kvalitu než o kvantitu. Podrobnosti o používání najdete tady.

Hledáte-li ilustrace, zkuste tuhle stránku. Umí SVG i PNG. Podrobnosti o používání najdete tady.

Význam a účel asi nebude třeba popisovat. 🙃 Podrobnosti o používání najdete tady.

Pokud používáte, pozor na některé obrázky. Podrobnosti o používání najdete tady.

V úvodu jsem trochu narážel na hledání obrázků přes Google, Bing nebo jiný podobný vyhledávač. Samozřejmě i tady platí, že můžeme při správném nastavení něco použitelného najít. Zvlášť, pokud nehledáme obrázek na žádné komplikované téma.

Je to asi nejčastější způsob hledání. Na druhou stranu, ne vždy je u vyhledaných obrázků spolehnutí na licenci, o citaci ani nemluvě. No a když se to vezme kolem a kolem, dost často nás tohle vyhledávání stejně přesměruje na nějakou fotobanku či podobný web, takže proč tam nejít rovnou a vyhledání toho správného obrázku si nezrychlit. 😉

Jde to i jinde?

Určitě ano. Tohle je jen malý výčet ze všech možných fotobank, které se na internetu dají najít. Dal jsem tu místa, která mám vyzkoušená a proto je můžu doporučit. Pokud budete využívat jiný zdroj, dávejte pozor hlavně na dvě věci, o kterých jsem se zmínil na začátku – licenci (nejvýhodnější licencí je Creative Commons Zero → CC0) a zdrojování.

Ať se vám dobře hledá a ať vždycky najdete… 😉

Další díl

Kde vzít obrázky a „nekrást“ II.

...volné pokračování v povídání si o tom, kde lze najít zdarma dostupné „pictures“ (obrázky, ilustrace, ikony, pozadí...) využitelné ve školním prostředí.

POKRAČOVAT ►

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *