Než si ale představíme několik inspirativních webů, kde se lze o únikovkách dozvědět víc, pojďme si říct ještě pár „pokročilejších“ tipů. Prostě co by se mohlo eventuálně hodit, aby vytvořené dílo bylo ještě o chloupek lepší a zábavnější.

Tipy a triky...

Nenašli jste ten správný obrázek s průhledným pozadím? Potřebujete upravit svůj vlastní obrázek tak, aby byl bez nevhodného pozadí? Existuje spousta zdařilých offline aplikací a programů, kde se lze pozadí zbavit (docílit jeho průhlednosti). To je vykoupeno mnohdy docela úmornou prací. Stejnou službu ale dobře zvládne i online aplikace Remove.bg. Prostě jen nahrajete z počítače (nebo internetu) nějaký obrázek a aplikace vám „vyplivne“ PNG soubor s průhledností. Rychle, spolehlivě a téměř bez práce. 😉

Asi víte, na co narážím. Celý návod je na „jednosnímkovou únikovku“, přitom by bylo určitě super, kdybychom mohli využít snímků víc. Minimálně aspoň tak, že třeba první snímek by byl tím motivačním a herní prostředí by se objevilo až na snímku číslo dvě. Jenže to je tak trochu problém, protože Prezentace Google na to nejsou tak úplně stavěné. Umožňují totiž klasicky libovolně přecházet mezi snímky, což je normálně fajn, ale v tomto případě je to spíš na škodu…

Jde to samozřejmě trochu „oblbnout“, např.

  • dvěma různými prezentacemi, kdy první poslouží jako ta motivační a z ní potom povede odkaz na druhou jednosnímkovou prezentaci, kde máme připravené „únikové prostředí“.
  • využitím toho, jak Prezentace Googlu pracují s průhlednými objekty a přes celý snímek (ještě lépe s přesahem) s herním prostředím (ten, ze kterého se nechceme hnout) umístíme TVAR obdélník a nastavíme u něj tři důležité věci: průhledné ohraničení, průhlednou výplň a odkaz (CTRL+K) na ten samý snímek. Odkaz pak způsobí, že každé kliknutí na tento snímek „posune“ prezentaci na ten samý snímek, čili de fakto zůstane pořád na stejném místě. Nezapomeňte ale v tomto případě zároveň ještě vyřešit pořadí objektů – náš průhledný obdélník Přenést dozadu (CTRL+SHIFT+↓)

Ani jedno řešení není úplně ideální, ale dá se to. 🙃 Pokud to chcete vyřešit přece jen trochu elegantněji, nezbyde vám nic jiného než jít do jiného prostředí. Už jednou tu zmiňoval např. super webovky Genial.ly, kde tento problém rozhodně mít nebudete…

Pokud vám po publikování vadí vlevo dole lišta pro pohyb v prezentaci, můžete se jí celkem snadno zbavit. Chce to jen zasáhnout do odkazu na prezentaci a část ho „natvrdo“ přepsat.

Jako první krok musíte dát prezentaci SDÍLET (v sekci ZÍSKAT ODKAZ je pak třeba nastavit Všichni uživatelé, kteří mají odkaz). Poté klikněte do adresního řádku a na konci odkazu vyhledejte slovíčko EDIT. Vše počínaje tímto slovem a tím, co je za ním, nahraďte následujícím textem:

preview?rm=minimal&slide=id.p

Z obrázků to bude pochopitelnější než z předchozího textu… Čáry máry a lišta je pryč. 🙃

ÚNIKOVKY jinde a jinak

Snažil jsem se najít (a na předchozích odkazech ukázat) různorodé využití Únikovek u mých kamarádů a přátel…. Prostě vám nabídnout inspiraci zase poněkud z jiného soudku. Pokud byste jí ani tak neměli stále dost, nabízím ještě druhou várku odkazů…

Další zajímavé odkazy

To ale samozřejmě zdaleka nejsou jediná inspirativní místa, kde se s únikovkou můžete setkat. Některé z nejzajímavějších odkazů najdete níže…

No a to je ze seriálu o tvoření ÚNIKOVEK PRO ZAČÁTEČNÍKY všechno. Snad to někoho inspirovalo, snad to někoho třeba i „nakoplo“ a donutilo ho to prostě něco takového zkusit. 😉 Úplně super by pak bylo, kdyby někdo na základě tohoto povídání zažil radost žáků a jejich pozitivní spontánní reakci, která mu nabije kantorské baterky. Potom budu mít radost i já…

Inspirace přímo od zdroje - ode mě

Abych ukázal, že i v Prezentacích Google lze vytvořit snad něco netradičního a zajímavého, přidávám jednu z mých posledních únikovek. Bylo to do matematiky v šesté třídě na téma Přirozená čísla. Nekamenujte mě za volný překlad, krkolomné sestříhání nebo případné neobratné formulace. Vše bylo směřované k vhodné motivaci, k dosažení té správné a potřebné „nálady“ atp.

Tak co, zahrajete si? 🙃

Pokud máte chuť, nezapomeňte spustit prezentaci, ne jen video (dole tři tečky – Automatické přehrávání – Přehrát a poté teprve Play). 😉 A buďte trpělivý, i když je chvíli jen černá obrazovka – jsou tam nechané dramatické prostoje a místa pro případný zásah učitele (ujištění se, že bylo vše správně pochopeno a eventuální dovysvětlení situace)…

P.S. Zjistil jsem, že když je to tady zveřejněné ve framu, zlobí automatický přechod na druhý snímek. Takže pokud to náhodou zde na webu někomu automaticky nepřeskočí z úvodního motivačního videa dál (po červeně blikajícím ALERT), budete si to muset posunout sami… 😇

Předchozí díly

„Únikovky“ pro začátečníky I.

...první trochu teoretické povídání o Únikovkách. Článek je hlavně o tom, co všechno je třeba na začátku promyslet.

POKRAČOVAT ►

„Únikovky“ pro začátečníky II.

...druhé povídání o Únikovkách, tentokráte zaměřené na konkrétní tvoření.

POKRAČOVAT ►

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *