A protože je tento web přece jen více zaměřen na technologie, bude dnes logicky řeč přesně o něm – prohlížeči webových stránek… Opera se na poli prohlížečů pohybuje dlouhou dobu, asi bych se nemusel bát říct, že je to tradiční program, dlouhodobě skvělá alternativa za kdysi dominantní a přitom skoro nepoužitelný Internet Explorer (od Microsoftu), či dnes nejpoužívanější Google Chrome. Nechci (a ani nebudu) porovnávat a srovnávat, k tomu nejsem tak úplně kompetentní. Co bych naopak chtěl, je v krátkosti ukázat na „vychytávky“, které Opera nabízí a jsou z mého pohledu zajímavé a použitelné při vašich webových toulkách…

Aby někdo nedošel k mylné představě, že preferuji jen a pouze Operu, musím na rovinu přiznat, že Opera není jediný internetový prohlížeč, který používám. Jsem tak trochu „prohlížečomaniak“. 🙃 Už kdysi dávno jsem si zvykl používat jiný prohlížeč na internetové bankovnictví (Firefox), jiný na práci (Chrome) a jiný na zábavu (Opera)  a volný čas (Vivaldi). Letos jsem k tomu přidal ještě Microsoft Edge na správu a administraci webu. 😇Přináší mi to pár výhod a cítím se díky tomu na internetu snad i trochu bezpečněji… 😉

Pojďme ale zpátky k Opeře a k maličkostem, které se mi na ní líbí a mám s nimi dobrou zkušenost. A které by třeba i vás mohly přesvědčit o tom, že vyzkoušet tento šikovný webový prohlížeč stojí opravdu za to.

1Z mého pohledu unikátní, velmi návykové a hlavně funkční, to jsou tzv. KONTEXTY. Těžko se to popisuje, ale… Jde o jakési skupiny stránek (záložek), které máte pohromadě (schované) a na jedno kliknutí v případě potřeby otevřené. Taková mnohem lepší alternativa „oblíbených záložek“. Skupiny si můžete rozlišit kromě názvu i ikonkou (symbolem), která je viditelná vlevo v postranní liště.

Představte si, že máte otevřených v jednom (nebo i několika) okně prohlížeče několik stránek se zprávami, několik s internetovými obchody a protože taky pracujete, je tam i několik stránek, kde hledáte inspiraci do výuky. A třeba i něco dalšího. Dohromady tak máte otevřeno něco kolem 20 karet (listů, stránek…). Je to nepřehledné a kolikrát trefíte tu správnou kartu až třeba napotřetí.  Okno prohlížeče totiž vypadá nějak takto…No a teď si ty samé karty rozdělíme do KONTEXTŮ (skupin). Nejdříve si je vytvoříme – vlevo dole klikneme na „tři tečky“ (VOLBY POSTRANNÍ LIŠTY) a aktivujeme si KONTEXTY. Hned pod tím je nenápadné ‘plusko’ a vedle něj nápis PŘIDAT DALŠÍ. Zvolíte si název, vyberete ikonku a dáte ULOŽIT. Takto si můžete vytvořit až 5 skupin. Máte hotovo? Tak teď už si jen užívejte funkčnost. Na záhlaví jakékoliv otevřené karty (I.) ťuknete na PRAVÉ tlačítko myši a zvolíte PŘESUNOUT DO KONTEXTU (II.).  A to je vše. Když tohle provedete se všemi kartami, máte stránky uspořádané. Poté stačí už jen vybrat patřičnou skupinu (III.) a užívat si přehledného seskupení…

2 Další užitečnou a u mě oblíbenou funkcí je SNÍMEK. Nejde o nic jiného než o alternativu a vylepšení toho, co používáme asi všichni – PRINT SCREEN. Představte si situaci – potřebujete z nějaké stránky využít k výuce nějakou část (obrázek, text…). Normálně byste využili na klávesnici klávesu PrtScn a následně např. v programu Malování obrázek ořezávali či jinak upravovali. Nebo by ti technicky zdatnější možná využili nativní aplikaci VÝSTŘIŽKY (principiálně stejné jako v prvním případě). V Opeře na to můžete „vlítnout“ rovnou – v adresním řádku se nachází ikonka foťáku (I.), na kterou stačí kliknout a můžete „printscreenovat“ jakékoliv části obrazovky do aleluja. Navíc, a to je podle mého ještě mnohem užitečnější funkce, jedním kliknutím uložíte celou webovou stránku nejen jako obrázek (II.), ale i jako PDF se všemi výhodami a nevýhodami (III.). 🤗 Je to rychlé, pohodlné a velmi návykové. Zkuste si to třeba na úvodní stránce KANTOŘINY a uvidíte sami…

3 Třetí a poslední vychytávkou, kterou jsem vám chtěl představit, jsou integrované SOCIÁLNÍ SÍTĚ. V dnešní době možná poměrně žádaná a užitečná funkce. I když zde se jedná vlastně „jen“ o pár vyvolených. V levé postranní liště máte možnost (pokud nejsou ikonky viditelné, dostanete se k nim opět přes pravé tlačítko myši) využít integrované klienty Facebook Messengeru, WhatsAppu, Telegramu, VK (VKontaktu) a Instagramu. Stačí potom zadat patřičné přihlašovací údaje a je to. Výhodou je, že nemusíte na počítači instalovat žádné dodatečné programy a i při prohlížení webových stránek přes Operu jste stále v kontaktu. Spolehlivě se objevují notifikace, bez problémů můžete reagovat na příchozí zprávičky, posílat „printscreenované“ obrazovky atd. Možná je to maličkost, ale opět fungující na jedničku a velmi dobře využitelná…

Stojí OPERA za vyzkoušení?

Rozhodně! I přes všechny momentální – a možná i budoucí – problémy čínských vlastníků (které ale tak úplně nesouvisí s funkčností samotného prohlížeče – viz červený rámeček výše) ji s klidným svědomím doporučím. Opera toho umí samozřejmě mnohem víc než jsem popsal (synchronizace mezi zařízeními, blokování reklamy, oblíbené záložky, rychlý přístup, zprávy, jakousi VPN…). Mnou popsané drobnůstky jsou jen kapkou v moři funkcí, které v ní naleznete. V podstatě umí stejné věci jako třeba velmi oblíbený Chrome a přidává navíc některé funkčnosti v podobě pomyslné třešničky. Nemusíte instalovat žádné doplňky (ale klidně můžete), prostě nainstaluje a tohle všechno používáte. Za sebe můžu říct, že funguje spolehlivě a bez nejmenších zádrhelů…

Tak co, vyzkoušíte? 🙃

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...